Ubrania wiszące w garderobie

Ile kosztuje garderoba? Co składa się na koszt garderoby?

Posiadanie własnej garderoby jest marzeniem niejednej osoby. Pozwala ona na utrzymanie porządku w domu i przechowywanie rzeczy w jednym miejscu. Dlatego też jej posiadanie staje się coraz bardziej popularne, i jest wręcz obowiązkowe w każdym nowo wybudowanym domu czy mieszkaniu. Ile kosztuje i co składa się na jej koszt? O tym poniżej.

Jaki jest koszt wykonania garderoby?

Stworzenie garderoby wiąże się z wydzieleniem konkretnej przestrzeni w domu, która musi być w odpowiedni sposób zaaranżowana, tak by ułatwiała odnajdywanie w niej rzeczy. Przed jej powstaniem warto dokładnie zaplanować, jak ma wyglądać i z jakich elementów będzie się składać, ponieważ od tego zależy ostateczny koszt tej inwestycji. Szacuje się, że cena najtańszej garderoby zaczyna się od około 2000 zł.

Im więcej szczegółów i zaawansowanych elementów, tym garderoba będzie droższa. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zaaranżować tę przestrzeń i dostosować ją do ilości ubrań i akcesoriów, jakie się posiada. Przyjmuje się także, że średnia jej wielkość powinna wynosić około 4 m2 przypadających na jedną osobę. Oczywiście jest to umowne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać garderobę, która odbiegać będzie od wytycznych.

Co składa się na koszt garderoby?

Na koszt garderoby wpływ ma wiele czynników, najważniejsze z nich to:

  • wielkość garderoby,
  • kształt garderoby,
  • wybrane oświetlenie,
  • materiały, z których zostanie wykonana garderoba,
  • ilość półek, szuflad, drążków i koszów.

Zadając sobie pytanie: ile kosztuje garderoba, warto mieć na uwadze, że poszczególne elementy, w zależności od jakości ich wykonania, a nawet sklepu, mogą zdecydowanie różnić się ceną. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zaprojektować garderobę i na tej podstawie wybierać poszczególne komponenty.

Czy można zrobić garderobę tanim kosztem? Praktyczne wskazówki

Pomimo że stworzenie garderoby kojarzy się z wysokimi kosztami, wcale nie musi tak być. Można postawić na bardziej budżetową formę, która nie będzie wiązała się z dużym wydatkiem. Warto wykorzystać pustą wnękę, przeznaczyć na nią szafę, albo wykorzystać posiadane miejsce na poddaszu.

Zaoszczędzić można także na montażu, o ile samodzielnie podejmiemy się jej stworzenia. Wykorzystanie systemowych rozwiązań znacznie ułatwi sprawę i zminimalizuje koszty powstania garderoby.

Warto stawiać także na tańsze alternatywny, np. kosze zamiast o wiele droższych szuflad, więcej półek itp. Nie trzeba inwestować w drogie oświetlenie, a korzystać można z sufitowego. Ponadto ważne jest, żeby dokładnie porównywać i sprawdzać ceny poszczególnym komponentów w różnych sklepach i hurtowniach. Może się bowiem okazać, że te same części są dostępne o wiele taniej.

Jak widać, na koszt garderoby składa się wiele indywidualnych czynników i w zależności od użytych materiałów mogą to być różne kwoty. Nie warto więc sugerować się gotowymi zestawieniami znalezionymi w Internecie, tylko po dokładnym zaplanowaniu omówić szczegóły z wykonawcą, który przedstawi dokładny kosztorys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *