Kobieta w masce

Jak ubierać się, gdy dookoła szaleje koronawirus, gdy już musisz wyjść z domu?

Koronawirus zmienił nasze życie i to w dość drastyczny sposób. Do tej pory wychodzenie z domu było czymś normalnym i nikt nie zastanawiał się nad tym, co ubrać i jak i w jaki sposób zachowywać bezpieczeństwo, by się nie zarazić. Ogólne zalecenie mówi, by w miarę możliwości pozostać w domu, ale co zrobić, gdy jednak trzeba z niego wyjść? Jak się zabezpieczyć?

Koronawirusowy dress code

Czy w czasie pandemii ważne jest to, w co się ubieramy? Mówiąc szczerze – nie. Nie ma to większego znaczenia, choć nieodzowną częścią naszej garderoby, gdy planujemy wyjść z domu, powinna być maska lub cokolwiek, co zakryje nasz nos i usta, a także rękawiczki, by nie narażać się na bezpośredni kontakt z powierzchniami, na których może znajdować się wirus. Właściwie to wszystko, o czym powinno się pamiętać, gdy tylko chcemy opuścić dom, czy do w celu pójścia na zakupy, do sklepu, czy w jakimkolwiek innym celu.

Maski i rękawiczki – podstawa garderoby

Pandemia trwa w najlepsze już od jakiegoś czasu i chyba u większości z nas wyrobił się już pewnego rodzaju odruch, przez który nie wyjdziemy z domu bez dodatkowego zabezpieczenia. Mowa jest tutaj przede wszystkim o maskach na twarzy, których na rynku jest teraz ogromny wybór, ale równie dobrze sprawdzają się w tym celu także chusty i szale – wszystko, dzięki czemu będziemy w stanie zasłonić nos i usta. Alternatywą są także przyłbice.

Rękawiczki także są tu ważne, choć w przeciwieństwie do masek nie tak oczywiste. Jak wiadomo, wirus może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także poprzez dotyk powierzchni, na której się osadza. Dlatego powinno się unikać z nimi bezpośredni kontakt i zakładać rękawiczki, a jak ich nie mamy, to dotykać innych powierzchni na przykład przez chusteczkę czy papierowy ręcznik.

Koronawirus a dezynfekcja garderoby

Tak jak za każdym razem będziemy dezynfekować maski, tak samo powinno się robić z ubraniami. Nie trzeba tu jednak jakiś szczególnych zabiegów i według badań, wystarczy standardowe pranie w pralce nawet w temperaturze 40 – 60 stopni w połączeniu z detergentami, które skutecznie zabijają wirusa. Po każdym powrocie powinno się więc wrzucać ubrania do pralki lub jeżeli jest ich zbyt mało, czekać aż po całym tygodniu zbierze się bęben. Jeżeli ubrania takie wrzucamy do kosza na pranie, warto wcześniej wsadzić je do worka, by nie dotykały one innych powierzchni i ubrań.

Ubrania na dwór, ubrania po domu – o czym pamiętać?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie mieszać ubrań – w czym innym wychodzimy do sklepu, w czym innym na spacer z psem, a w czym innym siedzimy w domu. Innymi słowy, należy dobrze wyselekcjonować naszą garderobę i ustalić, co do czego będzie nam służyć i przygotować kilka gotowych zestawów, pozwalających na zachowanie porządku. To także powinno pomóc w uniknięciu zarażenia się wirusem i zminimalizowanie tego ryzyka.

1 comment
  1. Cieszę się, że to już za nami. Pamiętam te czasy, jak zaraz po powrocie do domu się nie tylko myło ręce, ale i całe ubranie wrzucało do prania… Dobrze, że te czasy już za nami. Mam taką nadzieję…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *