Mężczyzna w garniturze

Jak nosić sygnety, nasze modowe wskazówki

Sygnety to jeden z tych typów męskich dodatków, które trzeba wiedzieć, jak nosić, aby nie narazić się na dziwaczność. W Polsce nie są one zbyt popularne, niemniej jednak występują i coraz częściej panowie się na nie decydują. Oto kilka kwestii, o których powinno się pamiętać, gdy chce się nosić sygnet.

Czym jest sygnet męski?

Sygnety to męska część garderoby, a konkretnie dodatki, które przeznaczone są do noszenia przez panów. Z pewnością kojarzą się nam one z amerykańskimi filmami, gdzie wysoko postawieni mężczyźni noszą specjalne pierścienie, jako symbol swojego statusu. Poniekąd właśnie tym są sygnety i historycznie, były one wykorzystywane także jako forma pieczęci, poprzez umieszczenie na nim specjalnego monogramu lub herbu. Współcześnie już się z tego nie korzysta i dzisiaj stanowi raczej dość nietypowy dodatek w męskiej modzie. Mówiąc krótko, sygnety są traktowane jako zwykła męska biżuteria.

Jak nosić męski sygnet?

Współcześnie nie istnieją żadne zasady, które uwzględniały kwestię tego, jak nosi się sygnet. Historycznie, w Polsce przyjęte było, że zakładany jest na serdeczny palec lewej ręki. W kulturze anglosaskiej był to z kolei mały palec prawej ręki. Co kraj to obyczaj i tak naprawdę obecnie nie ma to większego znaczenia. Sygnet męski można nosić na dowolnym palcu, choć w zależności od sytuacji, każdy może odczytywać to inaczej.

Do czego pasuje sygnet męski?

Sygnet, jako dodatek do męskiej garderoby kojarzy się nam przede wszystkim ze stylem i elegancją. Właśnie dlatego najczęściej można go zauważyć u panów, którzy chcą podkreślić swój status. Biznesmeni w garniturach, politycy, arystokraci czy nawet znani aktorzy, często się na taki dodatek decydują. Zazwyczaj łączy się sygnet z klasyczną elegancją, czyli strojem tylu koszula i marynarka. Coraz częściej jednak łączony jest także z zestawami bardziej casualowymi.

Z jakimi dodatkami łączyć sygnet?

Obecnie sygnet traktowany jest w większości przypadków, jako sztandarowa męska ozdoba. Decydując się na to, można zainwestować w także inne dodatki, typu skórzany pasek czy elegancki zegarek. Coraz popularniejsze są także męskie bransolety, które w połączeniu z sygnetem mogą tworzyć jednolity zestaw. Rzecz jasna należy dobrze przemyśleć takie dodatki, ponieważ bardzo łatwo o przesadę i zamiast eleganckiego wyglądu, wyjdzie tandeta.

Męski sygnet — moda czy tandeta?

Warto jeszcze zatrzymać się nad jedną kwestią, mianowicie, czy noszenie męskiego sygnetu ma sens. Dla wielu będzie to kojarzone w równej mierze z szykiem i klasą, co ze zwykłą tandetą. Jak zostało wspomniane, w dawnych czasach sygnety posiadali wyłącznie panowie z wyższych sfer, dziś może je nosić każdy. Jednak to, czy wybór sygnetu będzie trafionym pomysłem, czy nie, zależy właśnie od naszej prezencji. Właściwie dobrana męska biżuteria, w połączeniu z dopasowanym strojem, będzie wyglądać dobrze. Nie zmienia to jednak faktu, że w naszej kulturze, nie jest to typowy męski dodatek, trzeba więc podejść do tematu ostrożnie.

Czy znacie mężczyzn, którzy noszą sygnety? A może sami je nosicie? Podzielcie się opinią na ten temat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *