Kolory ubrań

Jak łączyć kolory ubrań?

W modzie nie ma rzeczy niemożliwych, więc tak naprawdę dozwolone jest swobodne łącznie ze sobą kolorów, co niejednokrotnie udowodnili już projektanci, których ubrania prezentowane są na światowych wybiegach. Jednak niektóre zestawienia trzeba umieć nosić, a gdy modowe eksperymenty nie są Twoją mocną stroną, może się to źle skończyć. Dlatego przedstawiamy, jak łączyć kolory ubrań, aby mieć pewność, że będą do siebie pasować.

Koło barw

Słyszałaś już o kole barw? Jeśli nie, to natychmiast musisz uzupełnić braki w wiedzy, ponieważ jest to podstawowe “narzędzie”, dzięki któremu dowiesz się, jakie zestawienia kolorystyczne będą najlepiej do siebie pasować.

A dla niewtajemniczonych – co to jest? Jest to graficzny model mający postać koła, który służy do objaśniania, w jaki sposób mieszają się oraz powstają poszczególne barwy. Koło barw wykorzystywane jest w aranżacji wnętrz, malarstwie, fotografii, modzie… Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie zestawia się ze sobą kolory w celu uzyskania harmonijnego, spójnego efektu. My przedstawimy 3 najpopularniejsze sposoby, które wskażą Ci, jak korzystać z koła barw.

Ubrania

Kolory monochromatyczne

Lubisz stylizacje typu “total look”? W takim razie dobieraj ubrania w kolorach, które na kole barw znajdują się na tym samym „pasku”. To tak naprawdę różne odcienie tego samego koloru. Jeśli zastosujesz się do tej zasady, to możesz mieć pewność, że całość będzie wyglądać elegancko, profesjonalnie, bez względu na to, na jaki kolor postawisz. Nawet jeśli będzie to… żółty garnitur.

Kolory pokrewne

Drugi sposób polega na tym, aby łączyć ze sobą kolory znajdujące się obok siebie na kole barw. Dzięki temu końcowy efekt jest spójny, lecz często znacznie ciekawszy, niż w przypadku stylizacji monochromatycznych. Możesz więc połączyć granat z niebieskim oraz fioletowym kolorem, a także niebieski z zielonym i żółtym, czy… fioletowy z czerwonym. Nie pomyślałabyś o takim zestawie prawda? A wystarczy przymierzyć ubrania w tym kolorze, żeby przekonać się, że do siebie pasują. Tylko pamiętaj, aby barwy miały podobny odcień.

Kolory kontrastujące, dopełniające się

Możesz również łączyć ubrania na zasadzie kontrastu. Wtedy wybieraj te barwy, które na kole znajdują się po przeciwnych stronach. Mówi się o nich, że to kolory dopełniające się. I to akurat jeden z najciekawszych sposobów na połączenia kolorystyczne, ponieważ można wpaść na rozwiązania, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia, jak np. czerwień z zielenią czy fiolet z żółcią.

Jak łączyć kolor ubrań? Pozostałe wskazówki

Oczywiście, zasady łączenia kolorów nie ograniczają się tylko do tych trzech sposobów. Koło barw ma jeszcze więcej zastosowań, już bardziej „zaawansowanych”, jak np. dobór odcieni na podstawie tzw. trójkąta.

My chcielibyśmy jednak przejść jeszcze do kilku innych wskazówek, które powinny stać się dla Ciebie modową bazą.

Warto ubierać się zgodnie z temperaturą barwową. Co to oznacza? Kolory dzielą się na zimne (niebieski, zielony, fioletowy) lub ciepłe (czerwony, pomarańczowy, beżowy).

Skoro już to wiesz, to przeanalizuj także, jaki masz typ urody. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje: wiosna, lato, jesień, zima, na bazie których wyróżniono aż 12 typów kolorystycznych. W zależności od tego, czy jesteś wiosną czy jesienią, inne odcienie oraz inna temperatura barwowa będzie do Ciebie pasować.

Pogubiłaś się już? Zanim wszystko spokojnie przeanalizujesz, postaw na pewniaki. Zawsze sprawdzi się połączenie czerni i bieli, granatu i beżu czy bieli z niebieskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *