kobieta na łóżku

Typy figury – 5 porad, jak dopasować ubrania do sylwetki

Każdy z nas jest zupełnie inny – to nie podlega dyskusji. Jednak jeśli chodzi o sylwetki, w zależności od kilku czynników, można je skategoryzować. To pozwoli nie tylko poznać walory figury, ale i jej mankamenty. A dzięki temu będzie wiadomo, jak podkreślić atuty, a jak zakamuflować niedoskonałości.

Typy figury

Sylwetki dzieli się, biorąc pod uwagę proporcje pomiędzy szerokością ramion a bioder. Ważne jest też to, czy kobieta ma wcięcie w talii, jakie ma piersi oraz nogi. Wyróżnia się nawet 12 typów sylwetki, ale najpopularniejszy jest podział na 4:

  • gruszkę,
  • jabłko,
  • paprykę,
  • klepsydrę.

Figura „papryka” – jak się ubierać?

Sylwetki pań, które mają ramiona i biodra tej samej szerokości oraz brak wcięcia w talii, określane są jako „papryki”. Często mówi się, że takie kobiety mają męską sylwetkę, niestety z uwagi na skłonności do tycia, często niezbyt ładnie prezentuje się ciało.

Właśnie dlatego należy dobrze dobierać odzież. Z uwagi na odznaczające się ramiona, istotne jest ich ukrycie. Warto stawiać na długie rękawy, ale unikać bluzek na cienkich ramiączkach i z bufkami. Świetnie sprawdzają się góry z głębokim dekoltem w szpic.

Sukienki nie powinny być ani obcisłe, ani proste. Najlepsze są te o dziewczęcym kroju, który pozwala podkreślić talię.

Jak dopasować ubrania do sylwetki „jabłko”?

A co charakteryzuje figurę „jabłko”? Przede wszystkim obfity biust, szerokie biodra i ramiona, ale brak wcięcia w talii. Dość istotne tutaj jest to, że nogi takiej osoby są bardzo szczupłe i drobne.

Panie o takiej figurze muszą bardzo uważać na to, co noszą. Źle dobierając stylizację, ryzykują, że będą wyglądać na niższe i grubsze niż są w rzeczywistości. Z uwagi na duży biust, powinny unikać tunik i swetrów z golfem, kopertowych bluzek i kardiganów.

Kluczowe przy takiej figurze jest zaznaczenie talii. Dzięki takiemu wcięciu sylwetka nie będzie prezentować się masywnie. Warto pasek zakładać nawet na ubrania, które potencjalnie go nie wymagają.

Figura typu gruszka – porady, jak się ubierać

W przypadku pań, które mają zaokrąglone uda i biodra, ale wąskie ramiona i mały biust, mówi się o figurze typu „gruszka”. Z uwagi na to, że najcięższym punktem sylwetki są biodra, należy strojem wyszczuplić właśnie te miejsce.

Jak tego dokonać? Z pewnością idealnym rozwiązaniem jest postawienie na bluzki, które mają bufiaste rękawy. Dzięki temu łatwiej jest osiągnąć proporcje. Bluzki mogą mieć tez krótki rękaw lub w inny sposób podkreślać górę sylwetki. Zdecydowanie lepszy jest dekolt w łódkę niż w kształcie litery V.

A jak ukryć szerokie biodra? Najlepsze będą rozkloszowane spódnice i sukienki, a także spodnie o klasycznym kroju, a więc o prostych lub nawet rozszerzanych nogawkach.

Sylwetkę wysmuklą również buty na obcasie.

Zdecydowanie należy unikać sukienek i spódnic mini, zwłaszcza opiętych na biodrach i ramionach. Spodnie rurki i w dodatku biodrówki w pierwszej kolejności powinny zostać usunięte z szafy.

Jak powinna się ubierać „klepsydra”?

Kobiety, które mają pełne biodra, biust, ale wąską talię mają figurę określaną jako klepsydra. Jest to sylwetka uchodząca za ideał. Szerokość ramion i bioder jest taka sama.

Jednak kluczowe jest wcięcie w talii. Panie, które mają taką sylwetkę nie powinny mieć problemów z doborem ubrań. Istotne jest jednak to, by nie zachwiać proporcji.

Przede wszystkim należy unikać bezkształtnych ubrań, a więc wszelkiej odzieży oversize. Nie powinno się też nosić bluzek i sukienek odcinanych pod biustem. Jeśli pasek w talii, to tylko cienki. Odradza się zakładanie krótkich sukienek i spódnic, sukienek mini. Należy zapomnieć o spodniach biodrówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *