Bycie projektantem mody brzmi dumnie, szczególnie kiedy odnosi się sukcesy na światową skalę. Droga jednak do takiej sławy może być bardzo długa i wymaga ogromnego wysiłku, a przy tym ciężkiej pracy. Jak więc spełnić swoje marzenie o zostaniu projektantem mody?
Jakie umiejętności są wymagane w zawodzie projektanta?
W zawodzie projektanta mody liczy się przede wszystkim talent. Bez tego nie ma mowy o sukcesie. Niezbędna jest również wyobraźnia plastyczna i kreatywność. Nowe pomysły na ubrania muszą skądś się brać. Oprócz tego wymagane są umiejętności techniczne. Kandydat na projektanta mody powinien mieć wiedzę z zakresy rysunku, malarstwa, krawiectwa i projektowania. Nie ma takich wymogów, żeby był też krawcem, ale znajomość specyfiki tkanin będzie pomocna na etapie projektowania. Przydatne będzie także posługiwanie się językiem angielskim.
Szkoły dla kandydatów na projektantów mody
Możliwości edukacji w tym zakresie jest wiele. Są szkoły policealne i technika krawieckie, w których można zdobyć wiedzę z zakresu projektowania ubrań. Chcąc kształcić się na wyższym poziomie, zdecydować się można na studia, np. na ASP czy w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Są też szkoły prywatne, które przygotowują do zostania projektantem mody. Wśród nich wymienia się Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru czy Polsko-Włoską Szkołę Designu i Managementu. Aby jednak dostać się na uczelnie wyższe, wymagana jest nie tylko dobrze zdana matura. Są jeszcze egzaminy praktyczne i teoretyczne, wymagane może być też dostarczenie prac, np. malarskich czy rysunkowych.
Jak zostać projektantem?
Kandydaci na projektantów mody mogą próbować swoich sił w różnego rodzaju konkursach. Warto brać w nich udział jeszcze na etapie nauki. Zdobycie nagrody lub chociażby wyróżnienia, może okazać się pomocne w dalszym etapie kariery. Osoby z określonym już dorobkiem, ale wciąż amatorzy, mogą wziąć udział w organizowanych przez telewizje programach. Jednym z nich jest „Project Runaway”. Dzięki niemu uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda praca projektanta mody, z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, jak stworzyć kolekcję i jak przygotować pokaz. W takim programie doradzają, ale i oceniają specjaliści z show-businessu, np. Anja Rubik, Joanna Przetakiewicz, Mariusz Przybylski czy Tomasz Ossoliński.
Porady dla przyszłych projektantów mody
Doświadczeni projektanci służą poradami dla młodszych kolegów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą modową. Wielu z nich przekonuje, że w tej pracy szczególnie liczy się ciężka praca i czasami sam talent nie wystarczy. Warto też od samego początku konsekwentnie budować swój styl, który będzie wyróżniał nas spośród innych projektantów. Trzeba również nieustannie się rozwijać i być otwartym na rynek, ale i klientów. Najważniejsze, żeby ubrania były nie tylko oryginalne i niepowtarzalne, ale też użytkowe i wygodne, aby nie zabrakło na nie chętnych.