kobieta na łóżku

Typy figury – 5 porad, jak dopasować ubrania do sylwetki

Każdy z nas jest zupełnie inny – to nie podlega dyskusji. Jednak jeśli chodzi o sylwetki, w zależności od kilku czynników, można je skategoryzować. To pozwoli nie tylko poznać walory figury, ale i jej mankamenty. A dzięki temu będzie wiadomo, jak podkreślić atuty, a jak zakamuflować niedoskonałości.

Typy figury

Sylwetki dzieli się, biorąc pod uwagę proporcje pomiędzy szerokością ramion a bioder. Ważne jest też to, czy kobieta ma wcięcie w talii, jakie ma piersi oraz nogi. Wyróżnia się nawet 12 typów sylwetki, ale najpopularniejszy jest podział na 4:

  • gruszkę,
  • jabłko,
  • paprykę,
  • klepsydrę.

Figura „papryka” – jak się ubierać?

Sylwetki pań, które mają ramiona i biodra tej samej szerokości oraz brak wcięcia w talii, określane są jako „papryki”. Często mówi się, że takie kobiety mają męską sylwetkę, niestety z uwagi na skłonności do tycia, często niezbyt ładnie prezentuje się ciało.

Właśnie dlatego należy dobrze dobierać odzież. Z uwagi na odznaczające się ramiona, istotne jest ich ukrycie. Warto stawiać na długie rękawy, ale unikać bluzek na cienkich ramiączkach i z bufkami. Świetnie sprawdzają się góry z głębokim dekoltem w szpic.

Sukienki nie powinny być ani obcisłe, ani proste. Najlepsze są te o dziewczęcym kroju, który pozwala podkreślić talię.

Jak dopasować ubrania do sylwetki „jabłko”?

A co charakteryzuje figurę „jabłko”? Przede wszystkim obfity biust, szerokie biodra i ramiona, ale brak wcięcia w talii. Dość istotne tutaj jest to, że nogi takiej osoby są bardzo szczupłe i drobne.

Panie o takiej figurze muszą bardzo uważać na to, co noszą. Źle dobierając stylizację, ryzykują, że będą wyglądać na niższe i grubsze niż są w rzeczywistości. Z uwagi na duży biust, powinny unikać tunik i swetrów z golfem, kopertowych bluzek i kardiganów.

Kluczowe przy takiej figurze jest zaznaczenie talii. Dzięki takiemu wcięciu sylwetka nie będzie prezentować się masywnie. Warto pasek zakładać nawet na ubrania, które potencjalnie go nie wymagają.

Figura typu gruszka – porady, jak się ubierać

W przypadku pań, które mają zaokrąglone uda i biodra, ale wąskie ramiona i mały biust, mówi się o figurze typu „gruszka”. Z uwagi na to, że najcięższym punktem sylwetki są biodra, należy strojem wyszczuplić właśnie te miejsce.

Jak tego dokonać? Z pewnością idealnym rozwiązaniem jest postawienie na bluzki, które mają bufiaste rękawy. Dzięki temu łatwiej jest osiągnąć proporcje. Bluzki mogą mieć tez krótki rękaw lub w inny sposób podkreślać górę sylwetki. Zdecydowanie lepszy jest dekolt w łódkę niż w kształcie litery V.

A jak ukryć szerokie biodra? Najlepsze będą rozkloszowane spódnice i sukienki, a także spodnie o klasycznym kroju, a więc o prostych lub nawet rozszerzanych nogawkach.

Sylwetkę wysmuklą również buty na obcasie.

Zdecydowanie należy unikać sukienek i spódnic mini, zwłaszcza opiętych na biodrach i ramionach. Spodnie rurki i w dodatku biodrówki w pierwszej kolejności powinny zostać usunięte z szafy.

Jak powinna się ubierać „klepsydra”?

Kobiety, które mają pełne biodra, biust, ale wąską talię mają figurę określaną jako klepsydra. Jest to sylwetka uchodząca za ideał. Szerokość ramion i bioder jest taka sama.

Jednak kluczowe jest wcięcie w talii. Panie, które mają taką sylwetkę nie powinny mieć problemów z doborem ubrań. Istotne jest jednak to, by nie zachwiać proporcji.

Przede wszystkim należy unikać bezkształtnych ubrań, a więc wszelkiej odzieży oversize. Nie powinno się też nosić bluzek i sukienek odcinanych pod biustem. Jeśli pasek w talii, to tylko cienki. Odradza się zakładanie krótkich sukienek i spódnic, sukienek mini. Należy zapomnieć o spodniach biodrówkach.

1 comment
  1. Mam figurę typu gruszka, ale nie uważam, żeby w bluzkach z bufiastym rękawem było mi dobrze. Czasami mam wrażenie, że takie na siłę dopasowywanie sylwetki ma negatywny wpływ na całokształt. Grunt, to dobrze się czuć we własnym ciele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *